• bild 004 tolfta kyrka
  • bild 002 soderfors

23,6 mkr i stöd från Europeiska Socialfonden till Affärskompetens Norduppland

Som ni alla vet så har Tierps Företagare samverkat med andra företagarföreningar och de fyra kommunerna i Norduppland. Målet har varit ett nytt kompetensutvecklings-projekt, med utgångspunkt från det lyckosamma Företagsracet som drevs mellan 2012 – 2013.

Vi har nu fått besked om att ”Affärskompetens Norduppland” beviljats 23,6 mkr i stöd från Europeiska Socialfonden.

En press-release har idag (14 december) lämnats till media. Arbetet med att rekrytera projektledare har påbörjats. Projektet beräknas starta den 1 februari 2016. De 303 anmälda företagen kommer att få mer information inom kort.

BLI MEDLEM

Just nu har vi nästan 160 medlemmar och välkommnar alltid nya! Gå in och anmäl intresse.

Bli medlem här

VÅRA MEDLEMMAR

Är du nyfiken på vilka våra medlemmar är? Kolla på vår lista med företagare.

Se våra medlemmar

VÅR STYRELSE

Vill du komma i kontakt med någon av oss i företagare- föreningens styrelse?

Gå till styrelsen

VÅR ADRESS

Företagare i Tierps Kommun
Box 81
815 22 Tierp